جشنی کهن و جذاب در جزیره قشم

جشنی کهن و جذاب در جزیره قشم

مرداد ماه که فرا می‌ رسد بومیان روستای سلخ جزیره قشم خود را مهیای جشنی باستانی به عنوان جشن نوروز صیاد می کنند. این جشن باستانی امروزه به یکی از رویدادهای مهم صنعت گردشگری در جزیره قشم مبدل شده است و سعی می شود برنامه های مفرحی برای جذب هر چه بیشتر گردشگران به این منطقه صورت گیرد. برخی از مسافران جزایر جنوبی در مرداد ماه به سمت روستای سلخ قشم شتافته و این جشن باستانی را از نزدیک مشاهده می کنند. اما به راستی جشن نوروز صیاد چیست؟ این جشن چگونه برگزار می شود و چه چیزی می تواند علت برگزاری آن باشد؟ این ها سوالاتی هستند که در این مقاله به آنها پاسخ می‌ دهیم. پیشنهاد می کنیم در ادامه با ما همراه باشید.

 

 

جشن نوروز صیاد قشم

جشن نوروز صیاد به عنوان یکی از آیین ‌های سنتی بومیان روستای سلخ در روزهای بخصوصی از سال که مربوط به تولید مثل آبزیان است برگزار می‌ شود. در این روز تمامی صیادان روستای سلخ، صید ماهی را متوقف ساخته و به ماهیان خلیج فارس فرصت تولید مثل می دهند.  این اقدام علاوه بر اینکه نتایج اقتصادی مفیدی به دنبال دارد یک کار انسانی و مطابق با قوانین حقوق محیط زیست است اما باید بدانید که این رسم به صدها سال پیش از تدوین قوانین زیست محیطی باز می گردد. جشن نوروز صیاد به همین مورد ختم نشده و ارکان مختلفی را در بر می‌گیرد که مهم ترین بخش آن تطهیر جسم و روان در آب دریا است. بازی های محلی، دفع شر و بدیمنی و پذیرایی از مسافران و اهالی روستا با شیرینی های خانگی نیز بخش های دیگری از جشن نوروز صیاد هستند. در ادامه نحوه و چگونگی انجام این جشن باستانی را تشریح می کنیم.

 

نحوه انجام جشن نوروز صیاد در قشم

همانگونه که در مبحث اخیر بیان کردیم تطهیر جسم و روان در دریا مهم ترین بخش از آیین نوروز صیاد را در بر می گیرد. در این خصوص تمامی اهالی روستای سلخ دل به دریا زده و در آب‌ های خلیج فارس مشغول آب تنی می‌ شوند و پس از آب تنی به رقصیدن می پردازند. این یک رقص کاملاً خاص و متفاوت است و با عنوان رقص شوشی ها با نوای رزیف یا رزیف خوانی نیز شناخته می شود. مردم روستای سلخ در این جشن، لباس نو بر تن کرده و حیوانات اهلی خود را با گِلی سرخ رنگ، به دریا می برند. زنان روستا رنگینک پخته و از مردم پذیرایی می کنند. شوشی ها نیز بر طبق آیین خود با لباس های سیاه، کلاه های بلند، شاخه های نخل و ریشه های ساخته شده از لیف خرما به جشن نوروز صیاد وارد شده و به بازی کردن با کودکان و مسابقه دادن با بزرگسالان می‌پردازند. این شوشی ‌ها نماد شر و بدیمنی بوده و در پایان جشن به آب ‌های خلیج فارس رفته و در دوردست ها ناپدید می شوند. مردم سلخ بدین صورت شر و بدیمنی را از منطقه خود و مناطق مجاور دور می کنند.

 

 

سرگرمی های جشن نوروز صیاد

در اوایل تیرماه و با برگزاری جشن نوروز صیاد، بازی های سنتی و محلی نیز در این روستا انجام می شود. شما نیز می توانید در این بازی ها شرکت کرده و از سرگرمی های سنتی روستای سلخ لذت ببرید. در این روز مسابقاتی نیز اجرا می شود و در برخی از موارد به برندگان مسابقات هدایایی اهدا می گردد. مسابقات شنا، غواصی، طبخ غذای خوشمزه، ساخت صنایع دستی، اجرای موسیقی، طناب کشی، دو و میدانی و قایق رانی از جمله مهم ترین مسابقاتی است که در این جزیره اجرا می شوند. بازی مشند و رمازا و هوا کردن بادبادک های کاغذی نیز از جمله بازی هایی هستند که هم کودکان و هم بزرگسالان در آن شرکت می کنند.

 

دلیل برگزاری جشن نوروز صیاد

بومیان منطقه سلخ بر این باورند که دریا مبدا رزق و روزی آنان بوده و باید به تکریم آن بپردازند. علت تطهیر جسم و روان آنها در آب های خلیج فارس نیز همین دلیل است. آنها با این کار سعی در شکرگزاری و قدردانی از نعمات خداوندی دارند. مردم سلخ و شوشی ها سعی می کنند با اعمال نمادین شر و بد یمنی را از مناطق خود دور کرده و خیر و برکت را به آنجا بیاورند. یک روز بعد از جشن نوروز صیاد فصل جدیدی از صید ماهی در جزیره قشم آغاز می‌ شود و بار دیگر صیادان منطقه با هدف ماهیگیری و امرار معاش از طریق روزی حلال وارد آب‌ های خلیج فارس شده و تورهای ماهیگیری خود را در آنجا پهن می کنند.

 

 

سفر به جزیره قشم در تیرماه یک مسافرت داغ و را برای شما به همراه خواهد داشت. اگر علاقمند به شرکت در جشن نوروز صیاد هستید باید گرمای هوا را به جان  خریده و در داغ ترین روزهای سال راهی جزیره قشم شوید. تور قشم لحظه آخر فرصتی را برای شما فراهم خواهد آورد تا بتوانید در این بازه زمانی به قشم سفر کنید و از اجرای مراسم نوروز صیاد دیدن نمایید.