شکستن رکورد metalens می تواند انقلابی نوری فن آوری های

یک شماتیک از metalens است که ساخته شده از ریز تیتانیوم موجبرهای. در سمت راست یک شماتیک از یک موجبر. (UC برکلی

توسط AKHBAREBARTAAAR در 6 تیر 1399
A graphic showing a grey platform with a circle of little shapes poking out

یک شماتیک از metalens است که ساخته شده از ریز تیتانیوم موجبرهای. در سمت راست یک شماتیک از یک موجبر. (UC برکلی گرافیک حسن نیت ارائه میدهد Boubacar Kanté)

لنزهای سنتی — مانند آنهایی که در عینک — در حال حجیم و سنگین است و تنها تمرکز نور در سراسر تعداد محدودی از طول موج. جدید نازک metalens توسعه یافته توسط محققان در دانشگاه کالیفرنیا در برکلی با استفاده از آرایه ای از کوچک متصل موجبر است که شبیه به یک تور به تمرکز نور در طول موج پوشا از مرئی تا مادون قرمز با شکستن رکورد بازده.

بر خلاف سنتی لنزهای metalens است مسطح و جمع و جور و می تواند ساخته شده به اندازه کافی کوچک به جا در داخل به طور فزاینده ای کوچک دستگاه. توسعه می تواند منجر به بازی در حال تغییر و پیشرفت در انرژی خورشیدی فن آوری واقعیت مجازی, تصویربرداری پزشکی, پردازش اطلاعات و برنامه های کاربردی دیگر متکی بر اپتیک.

"ما غلبه بر آنچه که به عنوان موانع اساسی گفت:" مطالعه محقق اصلی Boubacar Kanté دانشیار مهندسی برق و علوم کامپیوتر در دانشگاه برکلی و استادان دانشمند در Lawrence Berkeley National Laboratory. "این است که به سادگی باریکترین بیشتر کارآمد و گسترده ترین گروه, تخت, لنز در جهان است."

تکنولوژی جدید به نام "تور-بی رنگ-Metalens (FAM)," توضیح داده شده است در یک مطالعه که به نظر می رسد آنلاین 25 ژوئن در مجله Nature Communications.

در حالی که بسیاری از روش های ارائه شده برای پیاده سازی لنزهای مسطح و بیش از دهه گذشته ورود جدید metalens اولین بار است که این ترکیب از خواص به دست آمده است.

این تیم نشان داده که توانایی آن تور-بی رنگ-metalens به جذب 70 درصد از نور ورودی در فرکانس های مختلف از 640 نانومتر (قرمز-نارنجی روشن) تا 1200 نانومتر (نور مادون قرمز). نور وارد تور metalens در آن گسترده اکتاو باند طول موج خواهد بود متمرکز در یک نقطه و در طرف دیگر لنز.

"ما بسیار هیجان زده شده توسط این نتایج از آنجا که بسیاری از برنامه های کاربردی مورد نیاز به طور همزمان پردازش چند طول موج در طیف گسترده ای گفت:" Kanté. "این مورد برای برنامه های کاربردی انرژی خورشیدی که در آن ما نیاز به تمرکز تمام رنگ های نور برای کارآمد سلول های خورشیدی یا انرژی خورشیدی متمرکزکننده."

خوب گام بعدی Kanté گفت: می توان به توسعه فرآیندهای است که می تواند فعال در مقیاس بزرگتر تولید.

دفعات بازدید: داستان کامل در برکلی مهندسی
آخرین مطالب