از کجا متوجه شویم که یک فرد تریاک مصرف میکند؟

علائم مصرف تریاک بر اساس عواملی مانند مدت زمان مصرف، میزان مصرف تریاک و متابولیسم بدن می‌تواند در افراد م

توسط مدیر سایت در 30 خرداد 1402

علائم مصرف تریاک بر اساس عواملی مانند مدت زمان مصرف، میزان مصرف تریاک و متابولیسم بدن می‌تواند در افراد مختلف متفاوت باشد.

اما برای اینکه تشخیص دهیم فردی تریاک مصرف می‌کند یا خیر به چه مواردی می‌توان توجه کرد؟ در ادامه این محتوا به پاسخ این پرسش خواهیم کرد و در آخر هر یک از راه‌های تشخیص را به صورت کامل معرفی خواهیم کرد.

راه های تشخیص فردی که تریاک مصرف می کند چیست؟

  • تغییرات جسمانی: مصرف تریاک به صورت مشترک منجر به بروز عوارض مختلفی می‌شود. چرا که مصرف این ماده مخدر تاثیرات زیادی در مغز، گوارش، پوست، وزن و... افراد مصرف کننده دارد.

  • تغییرات روانی: از دیگر نشانه‌های مصرف تریاک، تغییرات روحی و روانی است که در افراد مصرف کننده ایجاد می‌شود. بهتر است علاوه بر در نظر گرفتن نشانه‌های جسمانی، این موارد را نیز در نظر بگیرید تا تشخیص مطمئن‌ترین داشته باشید.

  • تغییرات رفتاری: یکی دیگر از عواملی که می‌تواند شما را متوجه این سازد که فردی تریاک مصرف می‌کند یا خیر، توجه به تغییرات رفتاری فرد است که در ادامه به صورت کامل این علائم و تغییرات رفتاری را شرح خواهیم داد تا با توجه به آن‌ها بتوانید فرد مصرف کننده تریاک را تشخیص دهید. البته این نکته را فراموش نکنید که ممکن است برخی افراد این نشانه‌های رفتاری را از خود نشان ندهند.

نشانه ‌های جسمانی مصرف تریاک چیست؟

از جمله مهم‌ترین نشانه‌های مصرف تریاک، علائم جسمانی است که کمک بسیاری در تشخیص افراد مصرف کننده تریاک می‌کند. یکی از مهم‌ترین این علائم، بررسی اثر تزریق روی دست یا پا است. سوختگی روی نوک انگشتان از دیگر علائمی است که می‌توانید به آن توجه کنید.

دیگر نشانه‌های جسمانی مصرف ماده مخدر تریاک شامل حالت تهوع ، تعریق زیاد، بی اشتهایی و کاهش وزن، تب و لرز، اختلال در خواب و خواب آلودگی، خشکی دهان، مشکلات گوارشی و اسهال، انقباض عضلانی و تنگی مردم چشم است. با وجود اینکه این نشانه‌های جسمانی در بدن هر فرد به یک شکل نمایش داده می‌شود، اما شما می‌توانید با در نظر گرفتن‌ آن‌ها راحت‌تر افراد مصرف کننده تریاک را تشخیص دهید.

نشانه‌ های روانی مصرف تریاک چیست؟

در کنار علائم و نشانه‌های جسمانی می‌توانید به علائم روانی نیز توجه کنید و تشخیص بهتری داشته باشید. از جمله مهم‌ترین این نشانه‌ها، بالا رفتن استرس و اضطراب، کاهش انرژی، بیشتر شدن خشم و افزایش عصابنیت در فرد، داشتن احساس افسردگی و انزوا، افزایش احتمال خود زنی و آسیب به خود و بی اعتماد شدن به اطرافیان است.

نشانه ‌های رفتاری مصرف تریاک چیست؟

همانطور که اشاره شد نشانه‌های رفتاری مختلفی در افراد مصرف کننده تریاک وجود دارد. این تغییرات می‌تواند شامل مواردی نظیر کم حرف شدن، انزوا و گوشه گیری، بی تفاوت بودن در زمینه‌های مختلف زندگی و... است. علاوه بر این فردی که به مصرف تریاک اعتیاد پیدا کرده است در اغلب موارد در روابط اجتماعی و خانوادگی خود دچار مشکل می‌شود. البته به غیر از نشانه ها باید به عوارض نیز توجه کنید مخصوصا عوارض مصرف قرص های اعتیاد آور در دوران بارداری از اهمیت زیادی برخوردار است. 

مصرف تریاک می‌تواند عملکرد شغلی افراد را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد و مشکلات زیادی در موقعیت کاری فرد ایجاد می‌کند. اما از آنجایی که برخی افراد ممکن است این نشانه‌های رفتاری را بروز ندهند، بهتر است به علائم روانی و جسمانی نیز توجه کنید و این نشانه‌ها را در کنار یک دیگر مدنظر قرار دهید.