چه توافقاتی برای طلاق توافقی الزامی می باشد؟

مهم ترین توافقاتی که لازم است در طلاق توافقی انجام پذیرند به چه صورت می باشند ؟ طلاق توافقی نوعی طلاق است که ط

توسط AKHBAREBARTAAAR در 10 اسفند 1400

مهم ترین توافقاتی که لازم است در طلاق توافقی انجام پذیرند به چه صورت می باشند ؟ طلاق توافقی نوعی طلاق است که طی آن زن و مرد لازم است در برخی موضوعات به توافق کامل دست یابند. این طلاق به شرط رضایت طرفین قابل انجام است در غیر این صورت نمی توان آن را اجرا نمود. امروزه زوج های بسیاری خواستار جدایی و طلاق می باشند و همان گونه که می دانید به سه روش می توان نسبت به این امر اقدام نمود. 

طلاق عمدتا می تواند با درخواست مرد یا با درخواست زن صورت گیرد اما نوع سومی نیز برای این موضوع تعریف شده است. طلاق توافقی به عنوان سومین راه جدایی دارای مراحل و شروط خاصی می باشد که لازم است نسبت به آن ها آگاهی یافت زیرا هرگونه خطا و اشتباه در پروسه این طلاق می تواند روند پرونده را با مشکلات متعددی مواجه سازد. در ادامه این نوشتار به بررسی شرایط و توافقات طلاق توافقی خواهیم پرداخت و از شما می خواهیم تا انتها ما را همراهی نمایید. 

توافقات لازم برای طلاق توافقی 

همان گونه که بیان نمودیم برای اجرای امر طلاق توافقی لازم است توافقات مشخصی بر سر مجموعه موضوعات مهمی صورت گیرد. در این بخش قصد داریم تا به بیان این توافقات بپردازیم. از مهم ترین توافقات این نوع طلاق می توان به موارد زیر اشاره نمود. 

توافق بر سر مهریه 

توافق بر سر نفقه 

توافق بر سر حضانت فرزندان 

توافق بر سر اموالی که توسط زن و مرد پس از عقد خریداری شده اند 

توافق بر سر مهریه در طلاق توافقی 

از جمله شروط طلاق توافقی توافق زوجین بر سر مهریه می باشد. برخی بر این باورند که در این نوع طلاق زن نمی تواند اقدام به دریافت مهریه خود نماید در حالی که چنین باوری کلا اشتباه می باشد. در طلاق توافقی زن می تواند درخواست مهریه خود را نماید و توافق بر سر این موضوع به معنای مشخص نمودن میزان مهریه زن می باشد. 

توافق بر سر نفقه در طلاق توافقی

نفقه یا اجرت المثل از جمله حقوق زن به شمار می رود که مرد ملزم به پرداخت آن می باشد و ضوابط خاصی برای پرداخت این اجرت المثل در نظر گرفته شده است. طبق قانون لازم است زن و مرد نسبت به میزان نفقه و نوع پرداخت آن به توافق برسند و این گزینه نیز به عنوان یکی از شروط مهم طلاق توافقی    می باشد. 

توافق بر سر حضانت فرزندان در طلاق توافقی 

فرزند ثمره هر زندگی زناشویی می باشد و در زمان جدایی نیز به عنوان مهم ترین شرط به شمار می رود چرا که لازم است حق و حقوق وی مشخص گردد. این امر برای طلاق توافقی نیز صدق می کند و لازم است مشخص شود که فرزندان تا چه سنی می توانند همراه پدر خود زندگی و تا چه سنی می توانند نزد مادر خود باشند. 

توافق بر سر اموال برای درخواست طلاق توافقی

به عنوان آخرین شرط طلاق توافقی لازم است به اموالی اشاره کنیم که زن و مرد پس از عقد خریداری       می نمایند. این اموال به هر دوی آن ها تعلق داشته و لازم است مشخص گردد چه میزان از آن به زن تعلق      می گیرد. 

مدارک مورد نیاز برای اجرای طلاق توافقی 

برای اجرای طلاق توافقی لازم است مدارک خاصی را همراه خود داشته باشید و لازم است بدانید بدون این مدارک نمی توان اقدام به ثبت دادخواست طلاق توافقی نمود. از مهم ترین مدارکی که برای این امر نیاز   می باشند می توان به موارد زیر اشاره نمود.

اصل شناسنامه زن 

اصل شناسنامه مرد 

سند ازدواج

کارت ملی طرفین

هزینه طلاق توافقی 

در راستای هزینه طلاق توافقی نمی توان نظر قطعی داد چرا که عامل های مختلفی می توانند این میزان هزینه ها را دستخوش تغییر نمایند. استخدام وکیل برای پیشبرد سریع تر پرونده و میزان پیچیدگی پرونده از مهم ترین عامل هایی به شمار می روند که می توانند بر روی هزینه طلاق توافقی اثرگذار باشند. 

https://iriff.ir/documents-consensual-divorce/

آخرین مطالب