برنده جایزه نوبل در برکلی هاس استاد الیور ویلیامسون می میرد 87


Prof. Oliver Williamson
پروفسور الیور ویلیامسون

الیور ویلیامسون یک UC برکلی و دانشکده هاس کسب و کار استاد برای نزدیک به سه دهه است که ظریف چارچوبی برای تجزیه و تحلیل ساختار سازمان او برنده جایزه نوبل در علوم اقتصادی, تصویب دور در 21 مه سال 2020 در برکلی کالیفرنیا. در سن 87. مرگ به دنبال یک دوره عدم سلامت.

“ویلیامسون کار به طور دائم تغییر چگونه اقتصاددانان نظر سازمان گفت:” پروفسور غنی لیون بود که دین از مدرسه هاس که ویلیامسون برنده نوبل و در حال حاضر در دانشگاه برکلی ارشد نوآوری و کارآفرینی افسر. “هنوز برای خود فکری, خلاقیت, من اغلب فکر می کنم از Olly به عنوان یک فرد که آسانسور دیگران است. این اثر موج دار شدن است که او تا به حال در این زمینه خود را از طریق خود دانش آموزان و همکاران به خوبی می تواند به عنوان بزرگ به عنوان عظیم تاثیر کار خود را کرده بود.”

Williamson, the Edgar F. قیصر استاد بازنشسته کسب و کار در هاس و استاد بازنشسته اقتصاد و حقوق در دانشگاه برکلی دریافت معتبر ترین جایزه در اقتصاد در سال 2009 برای بینش خود را به آنچه شناخته شده به عنوان “ساخت یا خرید” تصمیم گیری است. این روند که کسب و کار را انتخاب کنید که آیا برای برون سپاری فرایند خدمات و یا تولید تابع و یا برای انجام کار در خانه.

ویلیامسون راه گشا کمک به اقتصاد بودند و مرز پوشا. آنها شامل کار منی که پایه و اساس در حال حاضر رو به رشد در زمینه های سازمانی و نهادی اقتصاد است. اقتصادی سنتی روش از اوایل دهه 1970 اجازه نمی دهد برای تجزیه و تحلیل از حاکمیت در درون سازمان. نشان میدهد که اقتصاد می تواند روشن کردن هزینه ها و مبادلات که احزاب را در معاملات ویلیامسون کار آورده حکومت و مدیریت روابط به نظریه های اقتصادی است.

او رویکرد چند رشته ای به تجزیه و تحلیل ساختارهای سازمانی بود غیر متعارف در اقتصاد در زمان او در توصیف آن به عنوان یک تلفیق از نرم علوم اجتماعی با انتزاعی نظریه های اقتصادی است. او نه تنها در رسمی شرکت ساختار اما در فرهنگ و هنجارهای اجتماعی. پروفسور ارنستو Dal Bó های فیلیپس Girgich استاد از کسب و کار به نام ویلیامسون کار “چشمه حرفه-شکل دادن به بصیرتهای.”

“پس از خواندن کار ما دیگر نمی تواند فکر می کنم از بازارهای سازمان های حقوقی و یا نهادهای سیاسی در راه همان است. و بنابراین ما نمی” دال Bó گفت. “بینش خود را در حال حاضر بخشی از حس مشترک از دانشمندان علوم اجتماعی.”

ویلیامسون نظریه داد و منجر به موج جدیدی از تجربی ادبیات که تست شده روش خود را از تجزیه و تحلیل در یک طیف گسترده ای از صنایع و زمینه های شکل به عنوان متنوع به عنوان سیاست های عمومی, قانون, استراتژی و جامعه شناسی. خود را “هزینه معامله” رویکرد پس از روشن کردن فکر کردن در مورد طرح های مشترک سرمایه گذاری های بلند مدت قرارداد و بوروکراسی به طور کلی. تاثیر و نفوذ او دیده می شود در سراسر جهان از برق مقررات زدایی در کالیفرنیا به سرمایه گذاری در شرق اروپا به مدیریت منابع انسانی در صنعت فن آوری.

یک تحلیل ساده با گسترده رسیدن به

الیور ایتون ویلیامسون—شناخته شده به عنوان “Olly” به دوستان خود و همکاران و دانش آموزان—متولد برتر ویسکانسین در 27 سپتامبر سال 1932. پسر دو معلم او تشکیل مادام العمر دوستی با خود برتر دبیرستان مرکزی کلاس از سال 1950 همکلاسی برگزاری چهار reunions در هر دهه و سالانه پوکر تعطیلات آخر هفته. او لیسانس خود را دریافت کرد در مدیریت از موسسه تکنولوژی ماساچوست در سال 1955 MBA از دانشگاه استنفورد در سال 1960 و دکترا از دانشگاه کارنگی ملون در سال 1963.

ویلیامسون شروع به کار تدریس در برکلی که در آن او یک دستیار استاد اقتصاد در مقطع کارشناسی. در سال 1965 او به دانشگاه پنسیلوانیا, جایی که او به تدریس و برگزار های مختلف نقش رهبری تا زمانی که او به عضویت هیات علمی در دانشگاه ییل در سال 1983.

Prof. Oliver Williamsonبرکلی هاس پروفسور بازنشسته پابلو Spiller گفت که زمانی که ویلیامسون استخدام او را به وزارت اقتصاد در پن 40 سال پیش “من نمی دانستم که او نیز جذب من به نظر او اقتصاد. دوم انجام شد, ظریف و نه چندان ظریف راه را نافذ سوال در سمینارها و نظر نوشته شده در مقالات, اظهارات در مکالمات و یا بیش شام” او گفت:. “در حالی که به طور طبیعی خجالتی فرد Olly بود خجالتی برای کمک به یک همکار دیدن نور است.”

در سال 1988 برکلی اغوا ویلیامسون برگشت با توسل به منافع میان رشته ای و ارائه با او قرار ملاقات نه تنها در کسب و کار و اقتصاد بلکه قانون است. در حالی که در برکلی ویلیامسون ایجاد مشهور جهان دکترا کارگاه امروز شناخته شده به عنوان ویلیامسون سمینار سازمانی تجزیه و تحلیل. بازنشسته و از آموزش در سال 2004.

ویلیامسون کار بر روی روش های جدید تجزیه و تحلیل بازار و کسب و کار شرکت های تکامل یافته از یک کاغذ نوشته شده و در سال 1937 توسط Ronald Coase, نیز برنده جایزه نوبل. ساختمان در کوش ‘ کار ویلیامسون مطالعه اقتصادی سازمان از طریق لنز از هزینه های معامله کاوش چگونه ویژگی های مختلف از معاملات بهتر مناسب برای انواع مختلف سازمان. آن را کمک کرد تا توضیح دهد که چرا برخی از شرکت ها رشد ایجاد ساختار مدیریتی کنترل مناطق مختلف در حالی که دیگران مستقل باقی می ماند.

“من در ابتدا فکر ساختن یا خرید’ به عنوان یک به تنهایی مشکل” ویلیامسون یک بار گفت. “اما در حال حاضر من فکر می کنم از آن به عنوان یک نمونه است. اگر شما را در درک را یا فروش است که یک مورد ساده شما می توانید درک بیشتر موارد پیچیده.” این شامل سرمایه گذاری مشترک, قرارداد کار ضد تراست و صنعت خصوصی. صدها نفر از اقتصاددانان و سیاستگذاران باید پس از اعمال خود را در چارچوب شرایط دیگر از برون سپاری از جمله مرزهای بین بخش دولتی و خصوصی فعالیت است.

مسیر شکستن کتاب

ویلیامسون کمک به اقتصاد به طور گسترده ای به رسمیت شناخته شده از طریق جوایز کمک هزینه های تحصیلی و کمتر از 11 دکترای افتخاری از دانشگاه ها در سراسر جهان است. دو ویلیامسون پنج کتاب بازارها و سلسله مراتب: تجزیه و تحلیل و ضد تراست مفاهیم (1975) و اقتصادی نهادهای سرمایهداری: شرکت های بازارهای رابطهای پیمانکاری (1985) گفته می شود در میان بسیاری ذکر شده در علوم اجتماعی است.

نوبل که ویلیامسون مشترک با Elinor Ostrom از دانشگاه ایندیانا مشخص شده در اوج زندگی حرفه ای او. جایزه دوم جایزه نوبل برای یک هاس اکونومیست—آمد در اوج بحران اقتصادی جهانی. بسیاری از ناظران بر این باورند که ویلیامسون انتخاب شد کار خود را از برنامه به بحران مالی و مقررات مالی. کسانی که نزدیک به Williamson, اما, گفت, افتخار بود و دیر شده است.

پروفسور دیوید Teece, the Thomas W. Tusher استاد در کسب و کار جهانی پیش بینی نوبل برای ویلیامسون زمانی که او به عنوان خوانده شده پیش نویس یک مقاله از بازارها و سلسله مراتب به عنوان یک دانشگاه پنسیلوانیا دانشجوی دکتری در سال 1974.

“من بازگشت به دفتر او سه روز بعد و در گزارش ‘این کتاب بزرگ است. چرا از آن گرفته شده است من چهار سال در پن به کشف یک چارچوب است که آدرس های عمیق سوال در مورد کسب و کار شرکت و سازمان خود را?'” به یاد می آورد Teece اشاره کرد که قبل از Williamson اقتصادی در چارچوب و مدل به درک کسب و کار سرمایه گذاری شد “کاملا رک و پوست کنده احساساتی است.”

Teece در ادامه به انتشار مجموعه ای از مقالات به افتخار ویلیامسون کتاب بازارها و سلسله مراتبتحت عنوان شرکت بازارها و سلسله مراتب: معامله هزینه, اقتصاد, دیدگاه, با گلن R. کارول در سال 1999.

پروفسور استیو Tadelis این سارین صندلی در رهبری و استراتژی گفت ویلیامسون کار کرده بود به شدت او را تحت تاثیر قرار به عنوان یک دانشجوی کارشناسی ارشد و استادیار در دانشگاه استنفورد. آنها ملاقات کرده بود و توسعه همکاران دوستی با زمان Tadelis پیوست برکلی هاس در سال 2005 در نهایت نوشتن دو مقاله با هم.

“Olly بی امان درایو برای کشف بینش عمیق همواره الهام بخش برای من” Tadelis گفت. “من عمیقا خود را از دست فکری شور و شوق و منش دوستانه و در همان زمان من احساس قدردانی عمیق خود را برای داشتن او یک دوست و مربی.

در شناخت ویلیامسون و کار خود را سلطنتی سوئدی آکادمی علوم خاص “تجزیه و تحلیل خود را از حکومت اقتصادی به خصوص مرزهای این شرکت است.”

در مصاحبه ای پس از یادگیری او تا به حال برنده جایزه ویلیامسون گفت. “همه امکان پذیر اشکال سازمان ناقص هستند. ما نیاز به درک و ستد است که در حال رفتن, عواملی که مسئول استفاده از یک شکل از حکومت به جای یکی دیگر از نقاط قوت و ضعف است که همراه با هر یک از آنها.”

شور و شوق برای برکلی

Prof. Oliver Williamson with his Nobel coin.در طول زندگی اش ویلیامسون نمایش داده می شود غیر معمول فروتنی حتی به عنوان مشهور خود را در محافل اقتصادی رشد داشته است. تنها چند ساعت پس از جایزه نوبل اعلام شد, Williamson, متوسط بود در مورد انتخاب خود خواستار آن را “بدون استحقاق” در طول یک تبریک نان تست با صدها هاس هیات علمی و کارکنان و دانش آموزان است.

“من می خواهم خودم را,” او گفت: بسته بندی شده در اتاق “به عنوان یک معلم با وجدان که تا به حال بسیاری از دانش آموزان بودند که تحمل و در ادامه برای انجام کار خوب است.”

ویلیامسون نیز پرشور در مورد برکلی آن را “با شکوه” را که تعهد به تعالی تولید “انرژی فوق العاده ای.” او اهدا بخش بزرگی از جایزه نوبل خود را به برکلی هاس جدید برای ایجاد وقف دانشکده صندلی در اقتصاد از سازمان است. (الیور E. و دولورس W. ویلیامسون صندلی از اقتصاد سازمان است که در حال حاضر برگزار شد توسط پروفسور جان مورگان.)

این هاس مدرسه نیز تاسیس بالاترین ارومیه افتخار ویلیامسون جایزه به نام او. ویلیامسون شناخته شده بود برای مجسم مدرسه تعریف اصول رهبری—سوال وضعیت موجود و اعتماد به نفس و بدون نگرش دانش آموزان همیشه و فراتر از آن خودتان است.

“من هنوز هم می تواند شنیدن یک قطعه از توصیه های او به من وقتی که من برای اولین بار شد که دین در خدمت من در بسیاری از موارد: “هنگامی که در شک, تصمیم گیری در مورد شایستگی’ لیون گفت. “با خود دانشجویان دکترا اگر آنها ابراز تردید در خود وقتی در نظر گرفتن گام بعدی او خواهد به آنها بگویید:” من نمی خواهد که پیشنهاد شما سعی می کنید برای انجام این کار اگر من اعتماد به نفس است که شما می توانید.'”

ویلیامسون جان سالم به در او پنج فرزند و پنج نوه: پسر اسکات (سوزانا Krentz) دختر تامارا (دان مور) پدر کارن (رابرت Indergand), پسر الیور جونیور (آنا Suszanowicz) و دین (Mihoko Matsue); و نوه کیمبرلی و کریستین Indergand کلر و پیتر ویلیامسون و ارین Mohr. او به همان اندازه افتخار خواهر زاده کاترین Frisbie و برادرزاده, استیون Frisbie (جنیفر). او predeceased با همسر خود را از 55 سال دولورس Celini ویلیامسون در سال 2012.

یک خانواده یادبود برگزار خواهد شد در زمان بعد. کسانی که مایل به یاد داشته باشید ویلیامسون ممکن است کار را با ساخت یک کمک مالی به شمال کالیفرنیا و شمال نوادا انجمن آلزایمر.

دانلود عکس های الیور ویلیامسون در اینجا در دسترس هستند: https://haas.canto.com/v/oliverwilliamson

جامعه به صورت نهادی و سازمانی اقتصاد که ویلیامسون تاسیس خواهد شد ارسال یک سری از مقالات کوتاه تجلیل سهم او و زندگی: https://www.sioe.org/news/passing-oliver-williamson.

tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.net