یکی از مشکلات جامعه ما این است که درباره بیماری های روانی شناخت کافی نداریم. یکی از علت های این موضوع این است که هیچ علائمی واضح و خوانایی ندارد که بتوان به وسیله آن این بیماری را در خود تشخیص داد و به این علت است که شناخت کافی درباره آن نداریم؛ و علت اینکه به این بیماری مبتلا می­شوند را نمی­دانند.

 زمانی که ما بیمار می­شویم به عنوان مثال سرما­خورده می­شوی ما به پزشک مربوط مراجعه می­کنیم و آن پزشک سعی به درمان ما می­کند. زمانی که فردی به بیماری های روانی همچون: افسردگی حاد، اختلال دو قطبی و اختلالات مرتبط، اضطراب و…. مبتلا می­شود باید به روانپزشک مراجعه کند و تحت درمان قرار بگیرد. وقتی که علائم این بیماری در ما پدیدار شدند ما باید به روانپزشک مراجعه کنیم و نباید سر خود عمل کنیم.

یکی از خصوصیات انسان این است که تمام چیز ها را برای دیگران می­بیند وقتی که خود به این بیماری ها مبتلا می­شود دیگر آن کار هایی که باید را انجام نمی­دهد و از رفتن به مطب دکتر سر باز می­زند که این امری اشتباه است.

 علتی که مردم تمایل ندارند به یک روانپزشک مراجعه کنند ان است که فکر می­کنند هر که به روانپزشک مراجعه کند فردی دیوانه و روان­پریش است این فکر کامل اشتباه است. دیوانه دیدن هر کسی که به روانپزشک مراجعه می­کند کاملا اشتباه است و غیر از سختی درمان بیماری برای بیمار رنج این ننگ هم به رنج درمان اضافه می­شود.

زمانی که ما بیماری خود را به چیزی دیگر تبدیل کنیم مثلا بگوییم بیماری من افسردگی نیست و تنبلی و بی­حوصلگی است و با زدن  این حرف مانع مراجعه روانپزشک شویم کاری غلط است. هر چه زمان مراجعه به روانپزشک را به تاخیر بیاندازیم در درمان به مشکل بر می­خوریم و از درمان اثر بخش محروم می­شویم. البته بعضی از مردم هم از اعتیاد نسبت به قرص های درمانی ترس دارند که این امر هم غلط است. در جواب سوال اول: چرا باید از خدمات مشاوره روانپزشک استفاده کنیم؟

 جواب این سوال را می­توانیم کوتاه مختصر بدهیم در جواب این سوال می­توان گفت روانپزشک درمان بیماری های روانی روحی که دیگر به صورت پیشرفته و غیر قابل کنترل شده اند را انجام میدهد اهمیت این کار به حدی است که اگر در زمان درست به روانپزشک مراجعه نکنیم ممکن است زندگی خود و هم خانواده و اطرافیان را مورد خطر قرار دهیم.

منبع: برگرفته شده از مقاله تخصصی خدمات مشاوره روانپزشکی

آموزش سئو