نقش وکیل متخصص خانواده در طلاق توافقی زوجین

در قانون راه‌ها و روش‌های مختلفی برای طلاق پیش‌بینی شده است که بر اساس آن می‌توان طلاق را به طلاق از طرف مرد، طلاق از طرف زن و طلاق توافقی تقسیم‌بندی کرد که موضوع ما در مورد طلاق توافقی است. 

طلاق توافقی به معنای توافق زوجین بر سر جدایی است. زمانی که هر دو نفر به هر دلیلی بر سر جدایی به توافق می‌رسند. در طلاق توافقی چون بحث توافق در میان است  هر توافقی که زوجین در خصوص مهريه، نفقه، جهیزيه، حضانت و ملاقات فرزند داشته باشند از نظر دادگاه (چنان‌چه توافق بر خلاف مقررات آمره کشور نباشد.) محترم و قابل قبول خواهد بود.

این روزها به این دلیل که این نوع طلاق با توافق طرفین صورت می‌گیرد و به دلیل رسیدگی و صدور رای در کوتاه‌ترین زمان ممکن تبدیل به طلاقی رایج شده است و با وجود این‌که ساده‌ترین و کم‌دردسر‌ترین نوع طلاق، طلاق توافقی است اما ممکن است مسائلی به وجود بیاید که باید از یک وکیل خانواده کمک بگیرید. مثلا باید بدانید در طلاق توافقی حتما نباید زن مهریه خود را ببخشد اما بسیاری از زنان نسبت به حق و حقوق خود آگاهی ندارند. بنابراین اگر به فکر طلاق توافقی هستید حتما باید از یک وکیل خانوادگی متخصص در امر طلاق استفاده نمایید. برای اینکه به پاسخ این سوال برسید که ” برای دعاوی امور خانوادگی چه کسی می تواند به ما کمک کند؟ ” تا پایان مقاله همراه باشید و یا به لینک مربوطه مراجعه کنید تا اطلاعات بیشتری کسب کنید.

لزوم استفاده از وکیل خانواده در طلاق توافقی

همان‌طور که گفتیم ممکن است مسائلی پیش بیاید که طرفین نسبت به آن‌ها از علم و آگاهی برخوردار نیستند، به همین دلیل به وکیل امور خانواده متخصص در زمینه طلاق نیاز پیدا می‌کنند.

به عنوان مثال ممکن است طرفین در طول مراحل طلاق در دادگاه‌ها و چه در جلسات مشاوره  دوست نداشته باشند حاضر شوند یا برایشان خوشایند نباشد با هم روبه‌رو شوند و یا مثلا ممکن است زن وکالت در طلاق از زوج دریافت نموده باشد که در این موارد هر یک از طرفین با دادن وکالت به وکیل مجرب و حرفه‌ای خانواده می‌تواند در هیچ یک از جلسات دادگاه و مشاوره حضور پیدا نکند و وکیل امور خانواده خوب و با تجربه تمام مراحل را به انجام می رساند.

دلیل دیگری که باید از وکیل خانواده استفاده کنید این است که  طرفین باید مطمئن باشند حقوق مالی آن‌ها به درستی رعایت می‌شود و حقوقشان ضایع نمی‌شود بنابراین باید کسی همراه خواهان باشد تا به تمام مسائل و حقوق مالی زوجین آگاه و مسلط باشد تا بتواند از حقوق آن‌ها دفاع نماید و بهترین تصمیم را در خصوص حقوق مالی و غیرمالی آن‌ها بگیرد.

مدارک لازم برای طلاق توافقی

آن‌چه که به عنوان مدارک لازم برای طلاق توافقی نیاز است عبارتند از:

  • شناسنامه
  • کارت ملی طرفین
  • سند ازدواج

مراحل طلاق توافقی توسط وکیل خانواده متخصص

  • در مراحل طلاق توافقی و در قدم اول، قبل از مراجعه به ثبت و ارائه دادخواست طلاق، زوجین باید به مراکز مشاوره خانواده بهزیستی مراجعه کرده و گواهی عدم انصراف از طلاق که توسط مراکز مشاوره خانواده بهزیستی صادر می‌شود را دریافت نمایند. در غیر این صورت دادخواست طلاق آن‌ها پذیرفته نمی‌شود. چرا که بنا بر اعلام دادگستری کل استان تهران از آذر ماه 97، ثبت دادخواست طلاق توافقی در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، صرفا با ارائه گواهی عدم انصراف از طلاق که توسط مراکز مشاوره خانواده بهزیستی صادر می‌شود، امکان‌پذیر خواهد بود.
  • پس از انجام مراحل مشاوره و صدور گواهی عدم انصراف از طلاق، زوجین یا وکیل خانواده آن‌ها دادخواست طلاق توافقی در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت می‌کند. 
  • پس از ثبت دادخواست طلاق توافقی، این دادخواست از طریق دفتر خدمات قضایی برای دادگاه مربوطه ارسال می‌شود و توسط واحد ارجاع آن مجتمع قضایی به یکی از شعب ارسال می‌شود.
  • در مرحله بعد با رسیدن پرونده به شعبه، شعبه مربوطه اقدام به تعیین وقت جلسه رسیدگی طلاق توافقی کرده و این وقت رسیدگی به اطلاع طرفین رسانده می‌شود و در این جلسه است که قاضی با بررسی نظر کارشناس مشاوره و با در نظر گرفتن توافقات طرفین، گواهی عدم امکان سازش یا همان رای طلاق توافقی را صادر می‌کند.
  • در مرحله پایانی نیز طرفین باید این گواهی را تا سه ماه از تاریخ صدور، به دفاتر ثبت طلاق برده و اجرای صیغه طلاق و ثبت آن را تقاضا کنند. نکته مهم این‌که در دفاتر ثبت طلاق حتما باید طرفین حضور داشته باشند و عدم حضور هریک از آن‌ها مانع انجام طلاق توافقی می‌شود.

باتوجه به موارد گفته شده و به این دلیل که زوجین نسبت به مراحل طلاق آگاهی ندارند، مشورت و استفاده از یک وکیل خانواده متخصص در زمینه طلاق می‌تواند شرایطی را مهیا کند تا مراحل طلاق سریع‌تر صورت بگیرد.

ایندکسر

آموزش سئو