مسکو از وضعیت «عامل خارجی» برای آزار و اذیت و آزار مخالفان استفاده می کند

[ad_1]

نامزدی اخیر روسیه از نادژدا تولوکونیکوا، یکی از اعضای برجسته گروه اعتراضی فمینیست پوسی ریوت، به عنوان “عامل خارجی” بر دامنه گسترده این برچسب مبهم – و اثربخشی آن به عنوان ابزاری علیه منتقدان رئیس جمهور ولادیمیر پوتین تاکید می کند.

«دولت اگر بخواهد می‌تواند به الاغ‌هایشان برچسب بزند!» این واکنش تولوکونیکوا، یکی از اعضای موسس گروه راک معترض Pussy Riot، به تصمیم دولت ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در 30 دسامبر بود که او را «عامل خارجی» خطاب کرد.

علاوه بر تولوکونیکوا، چهار نفر دیگر – از جمله ویکتور شندرویچ، طنزپرداز مشهور روسی و مارات گلمن، گردآورنده و ستون نویس آثار هنری – نیز توسط وزارت دادگستری روسیه به این فهرست اضافه شده اند.

هیچ یک از دیگر “عوامل خارجی” جدید با همان حس تحریک آمیز تولوکونیکوا، یک فعال 32 ساله که قبلاً در سال 2012 به دلیل شرکت در یک اجرای ضد پوتین در کلیسای جامع مسیح ناجی مسکو به زندان محکوم شده بود، پاسخ ندادند.

او عکسی را در شبکه های اجتماعی منتشر کرد که در آن انگشت وسط خود را پلک می زند و قول می دهد که به وظایف رسمی «عوامل خارجی» عمل نکند.

Pussy Riot گفت که آنها به دادگاه شکایت خواهند کرد و از قوانین برچسب زدن پست های رسانه های اجتماعی پیروی نمی کنند.


برچسب انگ زدن

هر فردی که به عنوان “نماینده خارجی” برچسب گذاری می شود باید هر شش ماه یکبار ثبت نام کند و جزئیات تمام فعالیت ها و امور مالی خود را ارائه دهد. پست های آنها، از جمله تمام پست های رسانه های اجتماعی، باید با یک بیانیه رسمی طولانی که وضعیت آنها را به عنوان یک “عامل خارجی” تایید می کند، شروع شود.

واکنش پر جنب و جوش تولوکونیکوا ممکن است این تصور را ایجاد کند که این وضعیت را می توان به راحتی رد کرد، اما این دور از واقعیت است. النا ولوشین، خبرنگار FRANCE 24 در روسیه گفت: “این یک برچسب بسیار بدنام کننده است. در روسیه، آن را به وضعیت “دشمن مردم” در دوران استالین تشبیه می کنند.

آندری زاخاروف، روزنامه‌نگار روسی، در 27 دسامبر به تبعید رفت و در ویدئویی گفت که دیگر نمی‌تواند در برابر فشار “تجسس بی‌سابقه” که از زمان انتصاب او به عنوان “عامل خارجی” در اکتبر گذشته انجام شده است، مقاومت کند.

این وضعیت می تواند عواقب بسیار خاصی برای کسانی که در لیست وزارت دادگستری روسیه قرار دارند داشته باشد. در ماه دسامبر، دادگاه عالی روسیه دستور انحلال Memorial، یکی از فعال ترین و قدیمی ترین گروه های حقوق بشر روسیه را صادر کرد. این یادبود در ابتدا در سال 2016 برای بودجه بین المللی به لیست سیاه اضافه شد. دادگاه حکم خود را بر اساس آنچه که آنها «نقض مکرر» از تعهدات «عوامل خارجی» می‌دانستند. دادستان در سخنان پایانی خود، این گروه را به ایجاد تصویری نادرست از کشور به عنوان یک کشور “تروریستی” متهم کرد.

آزار و اذیت و باد کردن مخالفان

اصطلاح «عامل خارجی» لکه‌ای از دوران شوروی بر جاسوسی جنگ سرد دارد. این قانون در سال 2012 برای تعیین سازمان‌های غیرانتفاعی با بودجه خارجی تصویب شد، اما در سال 2017 گسترش یافت و رسانه‌ها و افراد مستقل را نیز در بر گرفت. این به روز رسانی قانون در تلافی شرکت تلویزیونی دولتی روسیه تودی بود که به آن گفته شد به عنوان یک نماینده خارجی در ایالات متحده ثبت نام کند.

دو سال بعد، مسکو وقتی تصمیم گرفت که روزنامه‌نگاران – و نه فقط سازمان‌ها – را می‌توان «عوامل خارجی» نیز در نظر گرفت، تعریف خود از آداب معاشرت را گسترش داد. از دسامبر 2020، فعالان مرتبط با منابع مالی خارجی نیز در شبکه گیر افتاده اند.

در ابتدا، مسکو تصویب این قانون را صرفاً نسخه روسی چنین مقرراتی در ایالات متحده توجیه کرد. «این قانون هیچ دخالتی ندارد. پوتین در آن زمان گفت: این اجباری نیست و فقط به بهبود شفافیت در زندگی عمومی در روسیه کمک می کند.

دولت روسیه مدتی مراقب بود در این زمینه خیلی سخت نگیرد. اما ولوشین گفت: “از سال 2014 و الحاق کریمه، مسکو واقعاً استفاده از این قانون را بسیار بیشتر کرده است.” مخالفان پوتین به سرعت متوجه شدند که از وضعیت “عامل خارجی” به عنوان ابزاری برای آزار و اذیت و ارعاب استفاده می شود.

کرملین مراقب است که دقیقاً «رابطه مالی با یک کشور خارجی» را تعریف نکند. OVD-Info، یک رسانه روسی که همچنین به عنوان یک “عامل خارجی” شناخته می شود، در نوامبر گفت: “ابهام و گستردگی متن قانون و هنجارهای نظارتی منجر به ابهامات بسیاری می شود که وزارت دادگستری آنها را روشن نمی کند.” گزارش 2021

OVD-Info خاطرنشان می کند که اقدامات ساده ای مانند پیوستن به یک کمپین مطبوعاتی سازماندهی شده توسط یک سازمان خارجی، دریافت هدایایی از دوستان ساکن خارج از کشور یا برنده شدن جایزه در یک مسابقه بین المللی، افراد را روی برچسب قرار می دهد.

از سپتامبر 2021، ارتباط مالی با یک کشور خارجی حتی ضروری به نظر نمی رسد. FSB، آژانس اطلاعات داخلی روسیه، مقاله ای منتشر کرده است که شامل حدود 60 موضوع نظامی است که می تواند در صورت کار کردن در مورد هر یک از موضوعات ذکر شده، موقعیت یک عامل خارجی را به یک روزنامه نگار بدهد. اینها شامل فساد در ارتش، توسعه سلاح های جدید یا مسائل روحی در ارتش است.

در این زمینه، جای تعجب نیست که فهرست “عوامل خارجی” از کمتر از 20 سازمان و فرد در سال 2019 به بیش از 110 تا پایان سال 2021 افزایش یافته است. برای برخی، تعداد “عوامل خارجی” تعیین شده یک معیار است. درباره شدت شکار جادوگران علیه مخالفان پوتین. ولوشین گفت: «هرچه سرکوب بیشتر باشد، اسامی بیشتری به فهرست اضافه می‌شود.

ولوشین توضیح داد که حضور نام شما در لیست “از نظر لجستیکی و عملیاتی بسیار محدود کننده است.” افراد باید هر سه ماه یک بار گزارش دهند تا جزئیات فعالیت های خود را نشان دهند، نشان دهند که چه مقدار پول از خارج دریافت کرده اند و چگونه آن را خرج کرده اند.

روزنامه نگار گفت: “من دیگر زندگی شخصی ندارم، زیرا وزارت دادگستری کاملاً همه چیز را در مورد من می داند، تا مارک تامپونی که استفاده می کنم. من باید هر سه ماه یکبار 84 صفحه فرم را پر کنم تا همه هزینه هایم را توجیه کنم.” لیودمیلا ساویتسکایا در پایان سال 2020 در لیست “عوامل خارجی” قرار گرفت.

ورود به میدان مین

یکی دیگر از تعهدات این افراد این است که باید در تمامی نشریات خود -کتاب، روزنامه، کارت ویزیت، نشریات در شبکه های اجتماعی- مشخص کنند که «عامل خارجی» هستند. در صورت عدم انجام این کار ممکن است در مورد سازمان های غیر دولتی مانند Memorial یا رسانه ها جریمه نقدی، حبس یا تعطیلی به همراه داشته باشد.

OVD-Info می نویسد: «یکی از پیامدهای تبعیض آمیز قانون، برای مثال، ناتوانی «عوامل خارجی» در استفاده از توییتر است. حداکثر طول یک توییت 380 کاراکتر است، اما طول برچسب رسمی “عامل خارجی” 220 کاراکتر است. که تنها 60 کاراکتر برای پست باقی می ماند.

مارک گالئوتی، متخصص امنیتی در روسیه در مصاحبه با فرانس 24 گفت: “این قانون سلاحی است که حتی موثرتر است زیرا می توان از آن به صورت گذشته استفاده کرد.” از دیدگاه دولت، منافع اصلی این قانون این است. او خاطرنشان کرد که این امر “ذینفعان را تضعیف می کند.”

او گفت: «هنگامی که در لیست قرار می گیرید، در برابر انواع دیگر حملات، به ویژه حملات قضایی آسیب پذیر می شوید، زیرا تعهدات جدید زیادی وجود دارد که باید به آنها عمل کنید.

دیمیتری ترشتنین، سردبیر mediazone، یک سایت خبری در این لیست، در طی یک میزگرد در مورد دامنه این وضعیت که در یوتیوب پخش می شود، گفت: به عبارت دیگر، زمانی که شما به عنوان “عامل خارجی” تعیین می شوید، وارد یک “میدان مین می شوید”. در نوامبر 2021

به گفته ترشتنین، کلید قدرت او در ابهام اوست. ترشتنین گفت: «ما قانون را درک نمی کنیم و وزیر دادگستری نیز نحوه اجرای آن را نمی داند. “در واقع، هیچ کس، حتی سازندگان آن، هیچ ایده ای ندارند که چگونه باید کار کند. و این در واقع مرکزیت خود قانون است، به گونه ای نوشته شده است که بتوان آن را به هر نحوی تفسیر کرد.»

این مقاله توسط اصلی به زبان فرانسه[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum instagram beğeni bayan escort - vip elit escort html nullednulled themesAlbibetSpaceman OynaMobil Ödeme BozdurmaMobil Ödeme BozdurmaLevitraMobil Ödeme BozdurmaMobil Ödeme BozdurmaVodafone Mobil Ödeme Bozdurma beylikdüzü evden eve nakliyathipercasinocasinoslotistanbul escort