تخصص گوش و حلق بینی یکی از زیر شاخه‌های علم پزشکی است. پزشکان بعد از گذراندن دوره عمومی 7 ساله می‌توانند با برای شرکت در دوره ENT که مخفف گوش و حلق بینی است، در آزمون تخصص شرکت کنند. فردی که به عنوان متخصص گوش و حلق بینی مدرک خود را دریافت می‌کند، در زمینه درمان و جراحی بیماری‌هایی که به نوعی مربوط به ایجاد اختلال در ناحیه گوش، بینی و گلو می‌شوند فعالیت می‌کند.

به طور کلی دکتر گوش حلق بینی در زمینه درمان اختلالات شنوایی و مشکلات ساختاری گوش، مشکلات مربوط به بینی از جمله بیماری‌هایی مثل سینوزیت مزمن، گرفتگی بینی و همچنین حساسیت و اختلال‌هایی که باعث بروز مشکل در زمینه بویایی و بیماری‌های حنجره و بخش فوقانی مری و مشکلات صدا و از این دست فعالیت می‌کند.

پزشک متخصص گوش و حلق بینی می‌تواند بیماری‌هایی مثل مشکلات تنفسی مثل تنفس با صدای بلند یا خفیف، ایجاد گرفتگی در راه تنفس که باعث بروز تنگی نفس می‌شود، سرطان‌ها و تومورهایی که در قسمت گردن، بخش حنجره، سینوس‌ها و یا حتی غده‌هایی که در داخل حفره بینی ایجاد می‌شوند را درمان نماید. اگر فردی دچار سینوزیت مزمن نیز باشد باید به از این متخصصان کمک بگیرد. علاوه بر این پزشک متخصص گوش و حلق بینی می‌تواند برای درمان و برطرف کردن عفونت در سینوس‌ها که در طولانی مدت ایجاد شده‌اند، پولیپ بینی و همچنین جراحی بینی‌هایی که دچار انحراف زیاد هستند فعالیت داشته باشد.

شکاف کام و لب نیز از دیگر بیماری‌هایی است که پزشک متخصص گوش و حلق بینی می‌تواند آن را درکان کندو این بیماری از جمله بیماری‌های مادرزادی است. نوزادی که در دوران جنینی رشد لازم و کافی نداشته است دچار چنین بیماری می‌شود. در برخی از موارد بسته به اندازه شکافی که در لب یا کام فرد بیمار ایجاد شده است، فرد دچار مشکل در تغذیه، گفتار و تنفس خواهد شد.

کاهش شنوایی در افراد نیز از دیگر بیماری‌هایی است که توسط پزشک متخصص گوش و حلق بینی درمان می‌شود. کاهش شنوایی از جمله مواردی است که می‌تواند برای هر فردی در هر سنی رخ دهد. مثلاً بعضی از افراد به دلیل کهولت سن دچار چنین بیماری می‌شوند. برخی دیگر نیز به دلیل قرار گرفتن در محیط‌های پر سر و صدا که آلودگی صوتی در آن‌ها زیاد است و یا سرایت ویروس به فرد، سکته مغزی و مشکلاتی از این دست دچار اختلال شنوایی و افت قدرت شنوایی می‌شوند که باید از پزشک متخصص گوش و حلق بینی کمک بگیرند. اختلال در شنوایی شامل بروز وزوز در گوش نیز می‌شود.

پزشک متخصص گوش و حلق بینی می‌تواند بیماری‌هایی از جمله مشکل در بلع غذا، سرگیجه‌های ممتد و مزمن، ریفلاکس معده و مشکلاتی از این دست را درمان می‌کند.

آموزش سئو