ماموریت اوگاندا در جمهوری دموکراتیک کنگو زخم های قدیمی را باز کرده و نگرانی های جدیدی را ایجاد می کند

[ad_1]

دو هفته پس از حملات مرگبار در پایتخت اوگاندا، کامپالا، اوگاندا و جمهوری دموکراتیک کنگو، عملیات مشترک فرامرزی علیه شبه‌نظامیان دولت اسلامی (داعش) در شرق کنگو آغاز شده است. اما نیروهای اوگاندا پیش از این به خاک کنگو حمله کرده اند که پیامدهای فاجعه باری داشته است. این نگرانی وجود دارد که تاریخ در یک منطقه مرزی ناپایدار و غنی از منابع تکرار شود.

در 16 نوامبر، اندکی پس از دو انفجار انتحاری در قلب کامپالا که منجر به کشته شدن چهار نفر و مجروح شدن ده ها نفر شد، رئیس جمهور یووری موسوینی قول داد که “تروریست ها” را از بین ببرد و “با کسانی که در خارج از آن فعالیت می کنند” برخورد کند.

این بمباران اولین حمله نیروهای دموکراتیک متفقین (AFD)، یک شبه نظامی مرتبط با گروه دولت اسلامی (داعش) در کامپالا نیست. این گروه در ماه اکتبر دو حمله را در پایتخت اوگاندا انجام داد، اما تلفات کم بود – یک نفر علاوه بر بمب گذاران انتحاری کشته شد – که نشان دهنده ظرفیت محدود لجستیکی و ساخت بمب است.

پیچیدگی حمله 16 نوامبر – در ورودی ایستگاه اصلی پلیس شهر که دقایقی بعد در جاده منتهی به پارلمان دنبال شد – مردم اوگاندایی را تکان داد و دولت را مجبور به اقدام کرد.

حملات ADF IS در کامپالا، اوگاندا در سال 2021
حملات ADF IS در کامپالا، اوگاندا در سال 2021 اسکرین شات © FRANCE 24

موسوینی، یک مرد قوی هفت ساله که بیش از 25 سال بر اوگاندا حکومت کرده است، در بیانیه ای به ملت، از این کار عقب نشینی نکرد. وی وعده داد: تروریست ها ما را دعوت کرده اند و ما به دنبال آنها می آییم. این بیانیه به امضای “Ssabalwanyi” رسید – نام مستعاری که به روزهای جنگ داخلی او برمی‌گردد که به معنای “بزرگترین مبارزان” است.

دو هفته بعد، سربازان اوگاندا از مرز به جمهوری دموکراتیک کنگو در همسایگی جمهوری دموکراتیک کنگو عبور کردند که دو کشور آن را عملیات مشترک ADF نامیدند.

اما تعقیب ADF در آن سوی مرز نیازمند دعوت همتای کنگوی موسوینی، رئیس جمهور فلیکس چیسکدی نیز بود.

با انتشار گزارش‌هایی مبنی بر «چراغ سبز» ریاست‌جمهوری برای مأموریت فرامرزی اوگاندا که در پایتخت کنگو، کینشاسا، در هفته گذشته منتشر شد، این به شیوه‌ای غیر شفاف گسترش یافت.

این عملیات سرانجام روز سه شنبه اعلام شد و سخنگوی ارتش اوگاندا از آغاز “حملات مشترک هوایی و توپخانه ای علیه اردوگاه های ADF با متحدان کنگوی ما” خبر داد.

اما این عملیات نسبت به آخرین باری که اوگاندا در سال 2017 به ADF در کنگو حمله کرد، جاه طلبانه تر به نظر می رسید، زمانی که اعلام کرد 100 جنگجو را در حملات هوایی کشته است.

ساکنان شهرها و روستاهای مرزی شرق کنگو می گویند که سربازانی را با یونیفورم اوگاندا روی زمین و کامیون های ارتش پر از سربازانی را دیده اند که از پست های مرزی عبور کرده اند. سخنگوی ارتش اوگاندا، فلاویا بیکواسو سپس تأیید کرد که این مأموریت “تا زمانی که ما در طول عملیات زمینی به دنبال اهدافی برای فرصت ها باشیم” ادامه خواهد داشت.

اما تحلیلگران هشدار می دهند که عملیات نظامی کنگو در کنگو مملو از چالش هایی است، از جمله شبح نقض حقوق بشر که جرقه های دور جدیدی از جذب جهادی ها و خشونت های بیشتر را زده است. علاوه بر این، نیروهای اوگاندا قبلاً در کنگو با عواقب فاجعه‌بار عمل کرده‌اند، و این نگرانی وجود دارد که تاریخ ممکن است در یک منطقه مرزی غنی از منابع تکرار شود که بار سنگین حکومت‌داری ضعیف و بازی‌های قدرت منطقه‌ای را متحمل شده است.

خاطرات جنگ داخلی

آخرین عملیات باعث نگرانی عمیق در کنگو شده است، جایی که خاطرات رفتار وحشیانه ارتش اوگاندا در طول جنگ داخلی 1998-2003 هنوز زنده است.

در سال 2005، دادگاه بین المللی دادگستری، مستقر در لاهه، اوگاندا را به پرداخت غرامت به دلیل نقض حاکمیت خود و نقض قوانین حقوق بشر به کنگو محکوم کرد. کینشاسا همچنان به دنبال غرامت 13 میلیارد دلاری است که کامپالا آن را “مخرب” خواند.

کریستوف تیتکا، کارشناس آفریقای مرکزی و شرقی در این مرکز گفت: «اوگاندا در طول جنگ‌های کنگو در جمهوری دموکراتیک کنگو فعال بود و به نقض و غارت منابع متهم شده است، بنابراین عبور از مرز به DRC بسیار بحث برانگیز است. دانشگاه کنگو، آنتورپ، به FRANCE 24 گفت.

یکی دیگر از موضوعات بحث برانگیز، به گفته Titeca، ماهیت ADF و پیوندهای آن با گروه داعش است.

از یک گروه شورشی محلی گرفته تا شاخه بین المللی جهادی ها

ADF در اواسط دهه 1990 توسط یک مسیحی مسلمان اوگاندایی، جمیل موکولو، تأسیس شد که پیروانی را از نگرش دولت اوگاندا نسبت به مسلمانان که حدود 14 درصد از جمعیت عمدتاً مسیحی را تشکیل می‌دهند، ناراضی به خود جلب کرد.

این گروه در اوایل دهه 2000 زمانی که نیروهای امنیتی اوگاندا جنگنده‌های ADF را از پایگاه‌هایشان درهم شکستند و آنها را از مرز کنگو هل دادند، به عنوان یک نیروی تهی‌شده در نظر گرفته می‌شد، جایی که آنها در کنار شبه‌نظامیان بی‌شماری که غیرنظامیان را در بخش‌های شرقی ضعیف ترور می‌کردند، به عملیات خود ادامه دادند. استان ها

در سال 2015، پس از دستگیری موکولو در تانزانیا، ADF رهبر جدیدی به نام سکا موسا بالوکو به دست آورد که تمرکز این گروه را از تلاش برای تحمیل قوانین شریعت در اوگاندا به تبلیغ خود به عنوان یک جنبش جهادی بین المللی تغییر داد.

جمیل موکولو به دادگاه می آید تا روند استرداد او را در دارالسلام، تانزانیا به چالش بکشد.  عکس فایل از 22 می 2015
جمیل موکولو به دادگاه می آید تا روند استرداد او را در دارالسلام، تانزانیا به چالش بکشد. عکس فایل از 22 می 2015 آس – حلفان سعید

چهار سال بعد، بلوکو وعده اتحاد با ارتش اسرائیل را داد. ADF اکنون مدینه التوحید و مجاهدین (MTM) نامیده می شود – به معنای واقعی کلمه شهر توحید و رزمندگان مقدس است. در ویدئویی که سال گذشته منتشر شد، بلوکو گفت: ما در حال حاضر استانی هستیم، استانی در آفریقای مرکزی، که یکی از استان های متعدد تشکیل دهنده دولت اسلامی است.

ماه ها بعد، ارتش کنگو عملیات نظامی را علیه نیروهای ADF آغاز کرد و با حمله به غیرنظامیان مقابله به مثل کرد. به گفته سازمان ملل متحد، ADF سال گذشته بیش از 800 نفر را کشت.

حملات ADF در شرق کنگو در حال افزایش است، از جمله یک بمب گذاری انتحاری مضاعف در ژوئن 2021 که یک کلیسای کاتولیک و یک تقاطع شلوغ در بنی، یک شهر مرزی در استان کیوو شمالی را هدف قرار داد. به غیر از بمب گذاران انتحاری، هیچ غیرنظامی در آنچه کارشناسان اولین بمب گذاری انتحاری داعش در کنگو نامیدند کشته نشدند.

در ماه مارس، دولت ایالات متحده، ADF را – که آن را “ISIS-DRC” نامید – به لیست برخی از سازمان های تروریستی خارجی اضافه کرد.

تیتاکا گفت: «برای ایالات متحده، ADF از زمان ارتباط با داعش در اولویت بوده است. اما تا زمانی که ADF با داعش ارتباط برقرار نکند، اهمیت این پیوند به شدت مورد مناقشه است.

گزارش گروه کارشناسان سازمان ملل در مورد جمهوری دموکراتیک کنگو که در ماه ژوئن منتشر شد، می گوید که ADF و داعش از بیانیه های عمومی مرتبط با آنها سود برده اند. با این حال، «شواهد قانع‌کننده‌ای» مبنی بر فرماندهی و کنترل ارتش اسرائیل بر عملیات‌های ADF، یا «حمایت مستقیم از ADF، اعم از مالی، انسانی یا مادی» پیدا نکرد.

شیسکدی به وعده انتخاباتی خود عمل نمی کند

در حالی که تبلیغات جهادی مشخصات نیروهای ADF و گروه داعش را تقویت می کند، می تواند به نفع دولت هایی با سوابق اداری ضعیف یا حقوق بشر نیز باشد.

چیسکدی در سال 2019 پس از یک کمپین متمرکز بر ایجاد امنیت در استان های آشفته شرقی کنگو به قدرت رسید. در اول ماه مه، رئیس جمهور کنگو در شمال کیوو و ایتوری “وضعیت محاصره” را اعلام کرد که از آن زمان تاکنون چندین بار تمدید شده و تأثیر چندانی بر روی زمین نداشته است.

«موقعیت چیسکدی در شرق به دلیل خشونت های مداوم به چالش کشیده شده است. Titeca گفت، وضعیت اضطراری که او اعلام کرد ناکارآمد بود.

تیتکا توضیح داد: «ورود نیروهای اوگاندا می‌تواند تنش‌های منطقه‌ای را افزایش دهد، به‌ویژه با رواندا – هم بین جمهوری دموکراتیک کنگو و رواندا و هم بین اوگاندا و رواندا». از سوی دیگر، از آنجایی که گفتمان «جنگ علیه ترور» یا «جنگ با جهادی» شکل گرفته است، مشروعیت دولت‌های کنگو و اوگاندا به‌ویژه ایالات متحده را افزایش می‌دهد.

موسوینی: متحد قدیمی آمریکا در منطقه

برای رئیس جمهور اوگاندا، مخاطرات حتی بالاتر است.

موسوینی، یکی از باسابقه ترین رؤسای جمهور آفریقا، مدت هاست که خود را به عنوان متحد اصلی غربی در مبارزه با تروریسم در منطقه معرفی کرده است.

این یک توافق متقابل است که میلیون ها دلار از نیروهای امنیتی اوگاندا از اوایل دهه 2000 در جریان قیام علیه ارتش مقاومت لرد (LRA) به دست آورده است.

بر اساس گزارش مانیتور کمک امنیتی ایالات متحده، واشنگتن 104 میلیون دلار کمک امنیتی در سال 2016 و 80.5 میلیون دلار در سال 2018 به اوگاندا ارائه کرده است. به گفته وزارت امور خارجه، بودجه ایالات متحده برای توسعه و کمک های امنیتی بیش از 970 میلیون دلار در سال است.

در مقابل، اوگاندا نیروهایی را برای مأموریت‌های حافظ صلح در منطقه فراهم کرد که برای آن غرامت مالی دریافت کرد، از جمله مأموریت AU در سومالی. اوگاندایی ها همچنین به عنوان نگهبان در پایگاه های ایالات متحده در عراق خدمت می کنند.

این کمک ها با وجود گزارش های متعدد در مورد نقض حقوق بشر و انحراف کمک های توسعه ای به نیروهای امنیتی اوگاندا ادامه دارد.

در ژانویه، موسوینی برای ششمین دوره متوالی در پی سرکوب وحشیانه مخالفان، به ویژه حامیان دشمن سیاسی او، بابی واین، ستاره محبوب پاپ که نماینده مجلس شده است، انتخاب شد. تنها در یک حادثه، حداقل 54 نفر از جمله غیرنظامیانی که تی شرت پوشیده بودند توسط نیروهای امنیتی کشته شدند و هزاران نفر دستگیر شدند.

به گفته Titeca، اما به استثنای چند بیانیه محکومیت، جامعه بین‌المللی کم ارزشی انجام داده است. «ایالات متحده تهدید به تحریم کرد، اما در نهایت تنها ضعیف‌ترین تحریم‌های ممکن را اعمال کرد: محدودیت‌های ویزا علیه افراد ناشناس. او گفت: «موسوینی از فقدان واکنش بین المللی دلگرم شده است.

ترس از واکنش

واکنش بین‌المللی خاموش به پیروزی مورد مناقشه موسوینی در انتخابات امسال، ممکن است رهبر اوگاندا را وادار کند تا مداخله دیگری را در کشور همسایه پس از بمب‌گذاری‌های انتحاری دوگانه در کامپالا در 16 نوامبر آغاز کند.

اما همچنین نگرانی‌های جامعه مسلمان اوگاندا را در مورد سرکوب‌های امنیتی بیشتر افزایش داده است.

تیکا توضیح داد: «جامعه مسلمان در اوگاندا هدف نیروهای امنیتی بوده و احساس می‌کند در حاشیه قرار گرفته‌اند. او هشدار داد: “UDF ابتدا در دهه 1990 به دلیل حس به حاشیه رانده شدن و نارضایتی در میان جامعه مسلمانان رشد کرد، اما این احساس همچنین می تواند زمینه مناسبی برای جذب گروه های جهادی شود.”

ارتش اوگاندا و کنگو تاکنون جزئیات کمی در مورد مأموریت و دامنه آخرین مداخله ارائه کرده اند.

لئون ریچارد کاسونگا، سخنگوی ارتش کنگو، در یک نشست مطبوعاتی در کینشاسا، از بیان تعداد نیروهای اوگاندایی در کنگو یا مدت زمان انجام ماموریت مشترک خودداری کرد.

کاسونگا به خبرنگاران گفت: صبر. “ما تازه شروع کردیم.”

با توجه به دستاوردهای اوگاندا در منطقه، مشکل بسیاری از کنگوها این است که می توانند آنچه را که تازه شروع شده است پیش بینی کنند و این ممکن است راه حلی برای بی ثباتی مزمن کشورشان نباشد.

[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort Fethiye Escort Marmaris Escort android rat istanbul duşakabin fud crypter hack forum Mobil Ödeme Bozdurma