احتمالا افراد بسیاری را دیده اید که شکل پاهای آن از حالت طبیعی خارج است به اصطلاح پاپرانتزی یا ضربدری می گویند. مشکل در استخوان، تغییر شکل پاها ناگهان به وجود نمی آید بلکه ریشه در دوران نوزادی و کودکی فرد دارد.

کارشناسان زیادی معتقدند که کودکان با یک یا چندین مشکل مربوط به سیستم اسکلت و عضلات بدنشان روبه رو هستند مانند: گود بودن بیش از اندازه کمر، پاهای پرانتزی، انحنای غیر طبیعی ستون فقرات و… . اگر در کودکی والدین به مشکلات فرزند خود توجه نمایند باعث پیشگیری مشکلات در بلند مدت می شود. نمونه ای از این مشکلات:

نرم شدن استخوان ها

پا ضربدری یا پرانتزی همان نرمی استخوان در افراد که باعث تغییر شکل استخوان ها و ضعیف شدن می شود. اصلی ترین علت بروز چنین مشکلی کمبود ویتامین D  در بدن ما است. جذب کلسیم از روده و رساندن به استخوان و دندان را ویتامینD  انجام می دهد و نور خورشید منبع اصلی دریافت ویتامین D  است. ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در روز کودکان و حتی بزرگسالان در معرض نور خورشید قرار بگیرند.

چه کسانی دچار نرمی استخوان می شوند؟

کودکان شیر خواری که مادرانشان به اندازه کافی در معرض نور آفتاب نبوده اند. افرادی که در هضم لاکتوز مشکل دارند و لبنیات مثل شیر مصرف نمی کنند. نوزادانی که مادر آن ها در دوران بارداری بدنشان کمبود ویتامین داشته است. کودکانی که در مناطق شمالی  با نور خورشید کم زندگی می کنند. کسانی که پوست تیره دارند جذب نور خورشید در بدنشان کمتر است.

علائم نرمی استخوان

  • دیر شدن رشد دندان ها و پوسیدگی زود هنگام
  • درد در ستون فقرات، لگن و ران
  • افزایش شکستگی، ضخیم شدن مچ دست و پا، برجسته شدن و جلو آمدن قفسه سینه، پا پرانتزی یا ضربدری
  • ….

راه های پیشگیری از نرمی استخوان

همیشه شنیده اید که می گویند نباید مستقیما در معرض نور خورشید قرار بگیریم  برای اینکه در دراز مدت باعث بروز سرطان پوست می گردد. با استفاده درست از کرم ضد آفتاب  می توانید ویتامینD  را در روز دریافت نمایید. استفاده از ماهی های پرچرب، روغن ماهی، زرده تخم مرغ، حتی با تجویز پزشک استفاده از قرص ویتامینD  می توانید از بروز چنین مشکلاتی تا حد زیادی جلوگیری نمایید.

راههای تشخیص نرمی استخوان توسط پزشک

ابتدا جمجمه کودک مورد بررسی قرار می گیرد، کودکانی که دارای نرمی استخوان  هستند جمجمه آن ها دیرتر سفت می شود. بعضی کودکان دارای ناهنجاری در قفسه سینه یا انحنای ستون فقرات دارند، برخی از کودکان مچ دست و پا ها قطوری دارند. در حال حاضر در دنیای ارتباطات زندگی می کنیم .با استفاده از مشاوره های آنلاین در سایت های مختلف می توانیم با پزشکان متخصص آشنا شویم و بهترین را از نظر خودمان انتخاب کنیم و راههای درمانی آن را پیش ببریم.

دردرمان با استفاده از قرص های ویتامینD  می توانیم کلسیم قابل توجه ای را دریافت نماییم. گاهی اوقات پزشک کفش های مخصوص تجویز می کند ولی در اختلالات شدیدتر پزشک مجبور به جراحی فرد می باشد.

 

آموزش سئو