این کارشناس گفت: در مالی، "فرانسه بهای ابهام خود را می پردازد."

[ad_1] از زمانی که گروه م

توسط AKHBAREBARTAAAR در 24 دی 1400
[ad_1]

از زمانی که گروه منطقه‌ای غرب آفریقا ECOWAS تحریم‌های شدیدی را علیه این کشور در آخر هفته اعمال کرد، فرانسه فشارها را بر حکومت نظامی مالی افزایش داده است. حکومت مالی مالی که خواستار تظاهرات روز جمعه علیه تحریم ها و فشارهای بین المللی به ویژه پاریس است، زمینه را برای تشدید تنش ها بین دو کشور فراهم کرده است. FRANCE 24 پیامدهای آن را با آنتوان گلاسر، کارشناس برجسته فرانسوی در آفریقا مورد بحث قرار داد.

احساسات ضد فرانسوی در مالی در ماه‌های اخیر تشدید شده است و این هفته پس از اعلام تحریم‌های شدید منطقه‌ای غرب آفریقا علیه این کشور در 9 ژانویه به اوج خود رسید.

حکومت نظامی مالی از مردم خواسته است تا روز جمعه برای اعتراض به «حمایت از وطن» علیه تحریم‌های غرب آفریقا و فشارهای بین‌المللی - عمدتاً از سوی قدرت استعماری سابق این کشور، فرانسه، به خیابان‌ها بیایند.

تحریم‌های جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا (ECOWAS) به برنامه انتخاباتی تاخیر افتاده حکومت نظامی واکنش نشان داد و بلافاصله توسط فرانسه حمایت شد. محدودیت‌ها، از جمله تحریم تجاری و بسته شدن مرزها، ایرفرانس را بر آن داشت تا پروازهای خود به مالی را در این هفته متوقف کند.

فرانسه از آن زمان اتحادیه اروپا را برای تبعیت از تحریم‌های ECOWAS تحت فشار قرار داده است و روز پنجشنبه، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد از نظامیان نظامی مالی خواست تا «زمان‌بندی قابل قبولی برای انتخابات» تعیین کند.

سرنگونی دیپلماتیک مالی با کودتای 25 مه 2021 - دومین کودتا در این چند سال - آغاز شد که در آن، سرهنگ عاصمی گویتا، رهبر حکومت نظامی، علیرغم درخواست‌های بین‌المللی برای بازگشت به حکومت غیرنظامی، تلاش کرد کنترل نظامی را تشدید کند.

روابط مالی و فرانسه پس از کودتا به هم خورد و امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، سفر دسامبر خود به این کشور غرب آفریقا را لغو کرد. در حالی که دلیل رسمی فرانسه برای لغو ماکرون همه‌گیری کووید-19 بود، به دنبال آن جنگ لفظی بین پاریس و باماکو بر سر تصمیم مالی برای دعوت از مزدوران گروه واگنر روسیه به مأموریت‌های ضد تروریسم پس از خروج نیروهای فرانسوی رخ داد.

نزدیک به یک دهه پس از مداخله نظامی فرانسه در مالی برای جلوگیری از ظهور جهادگران در ساحل، وضعیت امنیتی در مالی بدتر شده است. بازی اتهام زنی بین پاریس و باماکو کمک چندانی به فرونشاندن موج احساسات ضد فرانسوی که ملت غرب آفریقا را فراگرفته است، نکرده است. سایت های رسانه های اجتماعی منفجر شدند فرانکافریک اتهامات مربوط به روابط مبهم تاریخی بین فرانسه و مستعمرات آفریقایی سابق آن.

FRANCE 24 تأثیر و پیامدهای این فصل اخیر در روابط فرانسه و مالی را با Antoine Glaser، کارشناس برجسته فرانسوی در آفریقا و نویسنده چندین کتاب، از جمله آخرین کتاب خود، Le Piège africain de Macron، مورد بحث قرار داد. [Macron’s African Trap]که با همکاری پاسکال هرو نوشته شده است.

FRANCE 24: چرا فضایی برای رسانه های اجتماعی در غرب آفریقا وجود دارد؟ با پیام های ضد فرانسوی منفجر شد؟ آیا نارضایتی ضد فرانسوی ها در مالی افزایش یافته است؟

آنتوان گلیزر: در آفریقا، فرانسه به عنوان نوعی نابهنگاری تاریخی وجود دارد. با جهانی شدن این قاره، حضور نظامی فرانسه به بسیاری از مردم این تصور را القا می کند که پاریس همچنان می خواهد تارهای قدیمی را بکشد. فرانکافریک سبک. و این مورد کمتر و کمتر توسط جوانان مالی و عموماً توسط همه جوانان آفریقایی پذیرفته می شود.

به همین دلیل است که مکرون اجلاس جدید آفریقا و فرانسه را در مونپلیه ترتیب داد [in October 2021]. او با دعوت تنها از اعضای جامعه مدنی و به استثنای سران کشورها، امیدوار بود که با تغییر تصویر، نارضایتی شهروندان را کاهش دهد. فرانکافریک روی سرش.

>> بیشتر بخوانید: مکرون در اجلاس به دنبال تجدید روابط با آفریقا است

بدیهی است که در چارچوب تحریم های ECOWAS، دستکاری این احساسات ضد فرانسوی توسط مقامات باماکو که باعث تشدید ملی گرایی و تبدیل فرانسه به مقصر ایده آل می شود را نباید نادیده گرفت. ناگفته نماند به دستکاری روسیه که می خواهد اثر خود را در این قاره بگذارد.

F24: روابط فرانسه و مالی چند ماه است که تیره شده است. استراتژی مکرون در قبال باماکو چیست؟

AG: به نظر من در مالی، فرانسه بهای ابهام خود را می پردازد. موضع رسمی وزارت خارجه فرانسه این است که دیگر نمی خواهد در خط مقدم امور داخلی آفریقا باشد و تنها ماموریتش مبارزه با جهادگرایی است.

نشست قطع شده امانوئل ماکرون و آسیمی گویتا در ماه دسامبر این استراتژی را نشان می دهد. رهبر فرانسه از آمدن به تنهایی امتناع کرد و از همتایان آفریقایی خود خواست که او را همراهی کنند [Chad’s Mahamat Deby and Ghanaian President Nana Akufo-Addo] او می خواست نشان دهد که در خط مقدم نیست و از خود در پشت ECOWAS دفاع کند. این یکی از دلایل اصلی لغو این دیدار بود.

و با این حال، وقتی صحبت از مالی می شود، به دلیل نفوذ دیپلماتیک آن، فرانسه همیشه در خط مقدم همه بحث ها قرار دارد. دلیل آن ساده است: قدرت نظامی و حضور آن در آفریقا در مرکز اقتدار آن در صحنه بین المللی قرار دارد. بدون آفریقا، فرانسه ضعیف شده است. بنابراین در این تعادل بین منافع آفریقایی و بین المللی گرفتار شده است.

و تصدی ریاست دوره ای اتحادیه اروپا توسط فرانسه این پدیده را تقویت می کند. به ویژه پس از اینکه امانوئل ماکرون ماه ها تلاش کرد تا از طریق نیروهای تاکوبا تا حد امکان کشورهای اروپایی را در مبارزه با تروریسم در آفریقا مشارکت دهد. [a task force composed mainly of special forces units from several EU nations].

F24: آیا خطر تشدید تنش ها با تحریم های ECOWAS وجود دارد؟

AG: در این تضاد سیاسی - نظامی - دیپلماتیک، وضعیت برای کوای دورسی به طور عینی بسیار دشوار خواهد شد. [French Foreign Ministry]. ما قبلاً این را دیده ایم [on Thursday] زمانی که مالی فرانسه را به دلیل پرواز هواپیمای نظامی A400M به کشور ساحل عاج محکوم کرد. باماکو مدعی است که حریم هوایی مالی را نقض کرده و ممنوعیت پرواز تحت تحریم را نقض کرده است. فرانسه می گوید که پروازهای نظامی تحت تأثیر این اقدامات قرار نمی گیرند، اما این قسمت مانند یک هشدار به نظر می رسد.

علاوه بر این، انسان تعجب می کند که چگونه عملیات برخانه [France's counter-terrorism operation in the Sahel region that Macron has started to reduce from its initial 5,000-strong force] قادر به ادامه خواهد بود. اولاً به این دلیل که در این قلمرو وسیع چاره ای جز توسل به هواپیما وجود ندارد، بلکه به این دلیل که استقرار مزدوران روسی از گروه واگنر مسائل عملیاتی بسیاری را به وجود می آورد.

F24: در این زمینه، آیا فرانسه نباید به خروج نیروهایش از کشور سرعت ببخشد؟

AG: فرانسه در سه ماه آینده قبل از انتخابات ریاست جمهوری که وضعیت امنیتی در این کشور بیشتر بدتر می شود، این تصمیم را نخواهد گرفت. او می خواهد به هر قیمتی از شکستی به سبک افغانی جلوگیری کند.

درک این نکته مهم است که هر کشور در این زمینه به منافع خود خدمت می کند. برخی از اعضای ECOWAS از کودتا در کشورهای خود می ترسند. الجزایر نیز به صورت نیمه جان از تحریم ها حمایت می کند. اینجا هر کسی دستور کار خودش را دارد.

F24: آیا تحریم های ECOWAS می تواند به وجهه فرانسه در سایر کشورهای منطقه آسیب بیشتری وارد کند؟

AG: بدیهی است که خطر یک اثر بومرنگ وجود دارد. احساسات ضد فرانسوی در حال حاضر در همه مستعمرات سابق وجود دارد و به ویژه در ساحل قوی است. زمانی که یک کاروان نظامی فرانسوی در مسیر ساحل عاج به مالی در ماه نوامبر متوقف شد، این موضوع آشکار شد. [in Burkina Faso] توسط معترضان خشمگین

تحریم های ECOWAS نیز پیامدهای منفی بسیاری برای همسایگان مالی خواهد داشت. به عنوان مثال، سنگال به شدت به روابط تجاری خود با باماکو متکی است. تمام بخش تجارت آن اکنون متوقف شده است. البته منتقدان سنگالی می توانند از این موضوع در گفتمان ایدئولوژیک استفاده کنند و بنابراین در تحقیر بیشتر وجهه فرانسه مشارکت کنند.

(این ترجمه ای از اصل به زبان فرانسوی است.)


[ad_2]
https://20khababr.ir https://afkharebartar.ir https://akhabarebartar.ir https://andnews.ir https://avatefepak.ir https://baranmajale.ir https://behtaringam.ir https://daltek.ir https://elmitarin.ir https://fardayeashena.ir https://forbos.ir https://foxirani.ir https://gisoon.ir https://hodhodirani.ir https://iranisard.ir https://kahkashani.ir https://lasttimes.ir https://lilaki.ir https://livejame.ir https://magirani.ir https://majaleiranian.ir https://mervina.ir https://mineralnews.ir https://modirezard.ir https://momon.ir https://moniseh.ir https://nationaliran.ir https://netcrafti.ir https://news-single.ir https://newsexpress.ir https://newslife.ir https://newsspot.ir https://newsteen.ir https://nikmag.ir https://officemag.ir https://okaziyon.ir https://one-news.ir https://pandamag.ir https://parsroids.ir https://patris-fun.ir https://senatornews.ir https://seratmag.ir https://sibala.ir https://sohanian.ir https://sosokan.ir https://tazekhabari.ir https://technoirani.ir https://timesirani.ir https://yamorani.ir https://yandexkhabari.ir https://abdoosnews.ir https://zehnenoandinsh.ir https://abestanews.ir https://abtinnews.ir https://akhbarebartaaar.ir https://akhbaremaaaa.ir https://akhbareshomaaa.ir https://akhshijnews.ir https://atrinnews.ir https://atroticnews.ir https://atshnews.ir https://bashariatemrooz.ir https://dastesalamatt.ir https://dostemansalam.ir https://elementorsite.ir https://emrooztafahom.ir https://ensanedirooooooz.ir https://etelaresankhabar.ir https://examplenews.ir https://fardaalefba.ir https://gisooyekhabar.ir https://halohekayatha.ir https://hashtadonoh.ir https://hekayatfardayeemaaa.ir https://honarmandkhabar.ir https://istgaheshomareyek.ir https://ketabkhoooon.ir https://kimyagaaaar.ir https://markazeakhbar.ir https://masternewss.ir https://mohamadrezasite.ir https://morvarideasia.ir https://mramins.ir https://naserinews.ir https://nasermr.ir https://newsamins.ir https://newsatropat.ir https://newscenterals.ir https://newsmineral.ir https://newsouls.ir https://newspishgamannn.ir https://newssalam.ir https://newsshans.ir https://newsworlds.ir https://parinews.ir https://patris-music.ir https://poshtibannews.ir https://powernewss.ir https://recordejadid.ir https://salamnewws.ir https://23ncfst.ir/ https://amiran-carpet.ir/ https://armanenergytec.ir/ https://blogenews.ir/ https://blogkhoon.ir/ https://bvfars.ir/ https://charsounews.ir/ https://chsnews.ir/ https://dezfil.ir/ https://dmwebmaster.ir/ https://dota2news.ir/ https://erfanhd.ir/ https://etminan110.ir/ https://faratarazkhabar.ir/ https://farsgardi20.ir/ https://footynews.ir/ https://goto98.ir/ https://ilyarkhabar.ir/ https://ir2khabar.ir/ https://iranalmanac.ir/ https://irandaryafest.ir/ https://khabarehaft.ir/ https://khabarontime.ir/ https://lolsms.ir/ https://maadgig.ir/ https://masoudtb.ir/ https://mp3news.ir/ https://music-ha.ir/ https://nakhlestankhabar.ir/ https://newcharge.ir/ https://news-links.ir/ https://news180.ir/ https://pimn.ir/ https://prmf.ir/ https://pvnews.ir/ https://rejawnews.ir/ https://sahab-co.ir/ https://samanbarg.ir/ https://semanews.ir/ https://shirinonews.ir/ https://soheilesonghor.ir/ https://tacity.ir/ https://taktanews.ir/ https://tarabaranmag.ir/ https://telegram-persian.ir/ https://tfcenter.ir/ https://trika.ir/ https://velninews.ir/ https://vidnaz.ir/ https://wajnews.ir/ https://your-news.ir/ https://zangannews.ir/ https://2016downloadnew.ir/ https://paxsolomusic.ir/ https://daryamedia.ir/ https://andikakhabar.ir/ https://seo-pbn.ir/ https://ghezelwich.ir https://panaztebtabriz.ir https://shayna-net.ir https://kanooneslamshahr.ir https://raynuts.ir https://honare2.ir https://itsama.ir https://flingpet.ir https://foreverpro.ir https://fraeesi.ir https://gkhabar.ir https://18amlak.ir https://pooyesh-khabar.ir https://matsef.ir https://photo-land.ir https://tabarestan118.ir https://disachain.ir https://chikaapp.ir https://mahestan18.ir https://radyaabkala.ir https://c-civil.ir https://saeeed.ir https://copytops.ir https://modirsearch.ir https://shz1music.ir https://m-khosravi.ir https://iranhayashi.ir https://iranian-dress.ir https://gigblog.ir https://basitcg.ir https://mashhadhekmat.ir https://rahetamin.ir https://radolyamani.ir https://bnemati.ir https://face-wood.ir https://tourvare.ir https://centertasisat.ir https://bidarirafsanjan.ir https://namahaa.ir https://30pp.ir https://script-tabadol-link.ir https://simayesarbedar.ir https://pakdashtiha.ir https://rentacars.ir https://2019movies.ir https://ekar24.ir https://saber-ramezani.ir https://teb-saharsina.ir
آخرین مطالب