ارتوپد یکی از تخصص های پزشکی است که در توانبخشی و پیشگیری از مشکلات اسکلت، استخوان، مفاصل، عضله، رباط، تاندون، عصب و پوست را تشخیص داده و درمان می کند. اسکلت انسان ها معمولا دارای سیستم گسترده ای است، که بدن را به حرکت و فعالیت در می آورد.

 دکتر ارتوپد کودکان در حقیقت همان فوق تخصص ارتوپد اطفال و جراح ارتوپدی کودکان است. که به درمان بیماری های اسکلت، عضلات، مفصل ها می پردازد و شرایط جسمی، سن، نوع بیماری را تشخیص داده و درمان می نماید. با  مشاوره ارتوپدی کودکان کودکانی که به بیماری مفصلی دچاراند ، را تشخیص داده و درمان می کند تا در بزرگسالی  نیاز به جراحی نداشته باشند.

برای درمان چه مشکلاتی در کودکان به ارتوپد مراجعه کنیم؟

کودکانی که دارای ناهنجاری و بیماری های مانند کج بودن اندام، مشکل راه رفتن، بلند و کوتاه بودن در پاها، شکستی استخوان یا عفونت در آن، تومور و نقص های مادرزادی هستند. با مراجعه و تشخیص به موقع کودک خود را درمان نمایید.

ارتوپد کودکان چه مشکلاتی را در کودکان درمان می کند؟

در حقیقت بیماری های ارتوپدی همان مشکلات سیستم اسکلت، مفاصل و عضلات هستند و متاسفانه اکثرا فکر می کنیم که همیشه در سنین میانسالی این بیماری ها رخ می دهد، در واقع مشکلات و دردهای ساده در کودکی را باید جدی گرفت تا در بزرگسالی اتفاقات جبران ناپذیری رخ ندهد.

هنگامی که کودک در یکی از عضلات خود احساس درد  می کند و این درد مداوم تکرار می شود باید آن را جدی گرفت تا هر چه زودتر توسط دکتر ارتوپد درمان گردد. از جمله مشکلات می توان به:

  1. درد کودک در هنگام رشد

دردهایی که در سنین رشد کودک رخ می دهد که معمولا با لنگیدن، ضعف، درد شدید در یک نقطه از بدن کودک شروع شده و کودک  دچار درد غیر طبیعی است. حتما باید به ارتوپد کودکان مراجعه نماید تا درد را تشخیص داده و درمان نماید.

  1. بیماری ستون فقرات یا اسکولیوز

در جهان ۳ درصد از کودکان به این بیماری مبتلا هستند و در دوران رشد کودک رخ می دهد، از اختلالات خفیف شروع می شود. معمولا انحنای ستون فقرات باعث می شود تا قفسه سینه فضای کافی برای رشد ریه های کودک نداشته باشد. اگر این بیماری به موقع تشخیص داده شود خطرات کمتری جان کودک را تهدید می نماید و تشخیص بیماری بر عهده متخصص ارتوپد است.

  1. شکستگی استخوان ها

از شایع ترین دلیل مراجعه به ارتوپد کودکان ، شکستگی یکی از استخوان ها است. زمین خوردن در سنین کودکی به خصوص سنین ۵ تا ۶ سال، تصادفات رانندگی و … باعث شکستگی استخوان کودک می شود. استخوان کودکان انعطاف بیشتر و جراحی کمتر نسبت  بزرگسالان دارد.

سخن پایانی

به خوبی می دانیم که کودکان نسبت به بزرگسالان فعالیت بیشتری دارند. زندگی کودکان در دویدن، پریدن، بازی خلاصه می شود و همین فعالیت بیش از اندازه و خطرات ناشناخته در بدن کودکان منجر به صدمات زیادی می شود . تشخیص به موقع و درمان توسط یک پزشک ارتوپد به کودکان زندگی می بخشد.

 

آموزش سئو