صنعت پتروشیمی یک شاخه صنعت است که محصولات واسطه ای ارگانیک مانند محصولات پالایشگاه ، گاز طبیعی ، پلاستیک ، لاستیک ، مواد اولیه فیبر را تولید می کند.

صنعت پتروشیمی لاله

R.J. Clews ، در پروژه مالی برای صنعت بین المللی نفت ، 2016

11.2.4 ساختار و ویژگی های صنعت پتروشیمی
صنعت پتروشیمی رقابتی است ، شامل نوآوری قابل توجهی در زمینه فناوری ، دارای سرمایه شدید است و در یک بازار جهانی کالا فعالیت می کند. از نظر حجم تولید ، صنعت تقریباً 10٪ از کل صنعت نفت را تشکیل می دهد. با این حال ، بر اساس ارزش محصول ، صنعت پتروشیمی سهم بیشتری از کل صنعت را نشان می دهد و نشان دهنده ارزش بالاتر محصولات پتروشیمی در مقایسه با سوخت است.

از نظر تاریخی صنعت در اقتصادهای توسعه یافته صنعتی از نوآوری فناوری تکامل یافته است. تا آخرین ربع قرن بیستم ، تولید پتروشیمی در اروپای غربی ، ایالات متحده و ژاپن متمرکز بود. در طی چند دهه گذشته ، با این حال ، تولید در مناطقی که دارای خوراک اولیه با قیمت رقابتی هستند به طرز چشمگیری افزایش یافته است. ظرفیت تولید جدید در خاورمیانه و آسیا ساخته شده است. این ظرفیت جدید از جدیدترین فناوری ها در بزرگترین مقیاس با برخی از ارزانترین مواد اولیه موجود استفاده می کند و در نتیجه منظر رقابتی صنعت را تغییر داده است. بسیاری از امکانات قدیمی با استفاده از خوراکهای با هزینه بالاتر قادر به رقابت نبوده و از این رو ، بسته شدن سایت به ویژه در بازارهای اروپایی تثبیت شده و پخته تر وجود داشته است.

سازمان های مختلفی در صنعت فعالیت می کنند. شرکت های شیمیایی ویژه ای وجود دارند که مواد اولیه را برای تولید طیف گسترده ای از کالاها و پتروشیمی های خاص خریداری می کنند. شرکتهای بزرگ نفت و گاز همچنین تولیدکنندگان بزرگ پتروشیمی هستند و در آستانه پیشرو بسیاری از پیشرفتهای فناوری در این صنعت قرار داشته اند. علاوه بر این ، شرکت های ملی نفت به طور فزاینده ای در تولید پتروشیمی فعال شده اند. بزرگترین شرکت های درگیر در صنعت پتروشیمی در جدول 11.1 نشان داده شده است.